Chałubińskiego 64, Kraków

Jak korzystać z sauny

1. Proszę zdjąć

Ogólnie rzecz biorąc, najlepszą radą jest usunięcie makijażu, biżuterii, kolczyków, zegarków, kontaktów, rzęs itp. Proszę zdjąć wszystkie ubrania: Ideą sauny jest umożliwienie ciału oddychania i pocenia się. Jeśli ma Pan/Pani na sobie ubranie lub ręcznik, będzie Pan/Pani odizolowany od ciepła i olejków w saunie, a także zapobiegnie Pan/Pani wydostawaniu się potu ze skóry - co zniweczy powód korzystania z sauny.

Sztuczne tkaniny zatrzymują ciepło i wilgoć, negując katharsis otwierające pory, którego tak wielu pragnie. Z pewnością nigdy nie należy nosić plastikowego kostiumu kąpielowego w saunie (zwłaszcza jeśli właśnie byli Państwo w chlorowanym basenie lub wannie z hydromasażem). Nikt nie chce relaksować się w chmurze rozpylonego chloru. Wilgotne ciepło może w rzeczywistości wypłukać barwniki z kostiumu, prowadząc do częściowego zabarwienia porów.

2. Proszę wyczyścić

Proszę wziąć wcześniej prysznic. Prysznic sprawia, że skóra jest wilgotna i usuwa perfumy i zapachy, które w przeciwnym razie stają się silniejsze i bardziej ostre w saunie. Zalecane są również peelingi do ciała.
Proszę nie brać prysznica w zimnej wodzie ani nie korzystać z zimnego basenu tuż przed treningiem, ponieważ spowalnia to pocenie się. Ważne jest również, aby dokładnie się wysuszyć, aby wilgoć na skórze nie spowalniała procesu pocenia się.

3. Proszę wysuszyć

Przed wejściem do sauny Państwa ciało powinno być całkowicie suche, aby przyspieszyć pocenie się w saunie.

4. Proszę zamknąć drzwi

Podczas wchodzenia i wychodzenia proszę otwierać i zamykać drzwi za sobą, aby ciepło nie uciekało i nie ochładzało sauny dla innych - to naprawdę nie jest przyjemne!

Jeśli opuszczą Państwo zorganizowaną sesję w saunie (zwłaszcza jeśli jest tam mistrz sauny), proszę nie wracać podczas tej samej sesji, aby uniknąć zakłócania sesji i utraty ciepła podczas otwierania i zamykania drzwi. 

5. Proszę wybrać poziom

Często 1-3 poziomy. Im wyżej, tym goręcej. A najgoręcej jest często w narożnikach. Jeśli nie są Państwo do tego przyzwyczajeni - proszę zacząć od dołu i tylko przez kilka minut. Następnie proszę zwiększać temperaturę. Jeśli Pan/Pani siedzi, stopy będą niżej i będą chłodniejsze niż głowa, więc może Pan/Pani spróbować siedzieć ze stopami w górze lub ze skrzyżowanymi nogami. Jeśli jest miejsce, można również położyć się w saunie.

6. Proszę usiąść na ręczniku

Proszę upewnić się, że całe ciało znajduje się na ręczniku. Oznacza to stopy, nogi, pupę i plecy (jeśli planują Państwo siedzieć z tyłu). Żadna część ciała nie powinna kapać na drewno. Ktoś musi je wyczyścić! Można się położyć lub usiąść - jak kto woli.

7. Proszę używać olejków w wodzie/lodzie

Jeśli seans jest prowadzony przez mistrza sauny, zadba on o to. Eukaliptus, świerk i igły sosny działają kojąco na drogi oddechowe. Olejki cytrusowe sprawiają, że czują się Państwo bardziej radośni i aktywni. Mają również działanie uspokajające i mogą pomóc w lepszej koncentracji. Rozmaryn działa pobudzająco i stymulująco, melisa odpręża, a rumianek jest dobry dla skóry. Proszę używać olejków oszczędnie, ponieważ będą Państwo również wdychać ich cząsteczki. Z tego powodu należy używać wyłącznie olejków wysokiej jakości.

Jeśli jest to sauna bez saunamistrza - proszę zapytać, czy chcą Państwo dolać więcej wody lub olejków do pieca. Zazwyczaj jest to rola osoby znajdującej się najbliżej wiadra.

8. Proszę zachować ciszę, jeśli inni

Proszę się zrelaksować. Mogą Państwo rozmawiać przed i po. Jeśli muszą Państwo rozmawiać, proszę mówić szeptem. Jest to jednak przestrzeń społeczna i często miejsce, w którym można porozmawiać z nieznajomym - jeśli ma się na to ochotę.

9. Prysznic po

Najpierw od stóp, a następnie coraz chłodniej. Proszę również spróbować zimnej kąpieli. Do tego również trzeba się przyzwyczaić i pomoże to wzmocnić Państwa układ odpornościowy - proszę nie stosować w przypadku problemów z sercem. Proszę powoli schładzać głowę.

10.Relax

Proszę się zrelaksować i odprężyć tak długo, jak długo byli Państwo w saunie. Proszę usiąść i pić, spać lub rozmawiać.

11. Proszę powtórzyć

Przy drugiej wizycie w saunie powietrze powinno zawierać nieco więcej wilgoci niż za pierwszym razem. Skóra zmiękła, krążenie krwi zostało pobudzone. 

Nie ma ścisłych zasad ani limitów czasowych dla sesji w saunie. Czas nagrzewania zależy od temperatury, wilgotności i osoby przebywającej w saunie. Zawsze powinniśmy słuchać swojego ciała i korzystać z sauny w taki sposób, aby czuć się w niej dobrze. Początkujący powinni przebywać w saunie tylko tak długo, jak czują się dobrze, nawet jeśli oznacza to tylko kilka minut. Ze względu na wysoką temperaturę zaleca się przebywanie w saunie do 15 minut, a następnie ochłodzenie się - w trzech sesjach i być może skrócenie czasu spędzanego w saunie w ciągu dnia lub wieczorem.

12. Proszę pić

Proszę pić dużo wody lub czegoś orzeźwiającego: Niezależnie od tego, z jakiego rodzaju sauny korzysta dana osoba, ważne jest, aby uzupełniać płyny utracone w wyniku pocenia się. Ludzie powinni pić około dwóch do czterech szklanek wody (lub niesłodzonej herbaty) przed i po skorzystaniu z sauny. Jedzenie owoców równoważy utratę wapnia. Utratę magnezu można zrównoważyć spożywając warzywa liściaste. Sok pomidorowy itp. Proszę nie pić dużo alkoholu przed lub w trakcie, w dużych ilościach.

13. Proszę powtórzyć

Ogólnie rzecz biorąc, powinniśmy zwracać uwagę na nasz organizm i jego potrzeby. Dla osób regularnie korzystających z sauny zaleca się korzystanie z niej raz w tygodniu, a następnie stopniowe przechodzenie do dwóch razy w tygodniu i ewentualnie więcej. Cała procedura powinna trwać od jednej do dwóch i pół godziny - lub dłużej. Ważne jest, aby przestrzegać instrukcji i zasad, które są umieszczone na zewnątrz każdej sauny.

Udostępnij post:

Powiązane posty