Chałubińskiego 64, Kraków

Uzdrowisko w uzdrowisku: Swoszowice, historia Krakowa

Uzdrowisko Swoszowice na południu Krakowa ma bogatą historię, która sięga XV wieku, w szczególności dzięki złożom siarki w tym regionie. To właśnie tam

Odkrycie złóż siarki:

Historia Swoszowic jest ściśle związana ze złożami siarki. Odkryto je w 1422 r., a wydobycie rozpoczęto w XV w. na mocy królewskiego przywileju. Szczyt wydobycia siarki przypadł na lata sześćdziesiąte XIX wieku1.

Założenie spa:

Uzdrowisko Swoszowice, jedyne w Polsce czynne uzdrowisko w obrębie metropolii, zostało założone w 1811 roku. Pierwotne łaźnie zostały zaprojektowane przez architekta Feliksa Radwańskiego. Przez ponad dwa stulecia bogate w siarkę wody i borowiny uzdrowiska były wykorzystywane do leczenia różnych dolegliwości, w tym schorzeń kręgosłupa i kończyn oraz reumatyzmu. W XIX wieku w Swoszowicach powstał kompleks uzdrowiskowy. Kompleks ten ma udokumentowaną tradycję sięgającą XV wieku, co wskazuje na długą historię wykorzystania wód leczniczych na tym obszarze3.

Kąpiele lecznicze od XVI wieku:

Uzdrowisko w Swoszowicach należy do najstarszych w Polsce. Lecznicze właściwości tutejszych wód, wzbogaconych siarką, były znane i wykorzystywane do kąpieli leczniczych już w XVI wieku, a wydobycie siarki w okolicy rozpoczęto dwa wieki wcześniej.

Wody mineralne na tym obszarze są wykorzystywane do celów leczniczych od XV wieku. Złożoność geologiczna regionu przyczyniła się do powstania różnych warunków hydrogeologicznych, sprzyjających obecności wód siarczkowych, które okazały się korzystne w leczeniu szeregu schorzeń, takich jak choroba zwyrodnieniowa stawów, choroby układu pokarmowego i nerwowego, choroby przenoszone przez żywność, choroby skóry i dolegliwości narządów ruchu.

Dzięki temu historycznemu tłu widzimy nie tylko wieloletnią tradycję uzdrowiskową i wykorzystanie wód leczniczych w Swoszowicach, ale także to, jak obszar ten ewoluował na przestrzeni wieków, aby stać się znanym uzdrowiskiem w Polsce.

Proszę wejść do Emerald Spa

To właśnie tutaj, w 2020 r., podczas pandemii Covid, kupiliśmy dom i przeprojektowaliśmy go tak, aby pasował do potrzeb Emerald Spa. Po gruntownym remoncie i przebudowie, w 2021 r. otworzyliśmy nasze drzwi dla sauny i masaży, organizując imprezę bożonarodzeniową i noworoczną. Przyciągnęła ona ludzi z całej Polski. Dziś mieliśmy przyjemność gościć i obsługiwać ludzi z ponad 20 krajów świata.

Przyjazd na masaż lub dzień sauny/spa do Emerald Spa to coś więcej niż wizyta w spa. To kontynuacja wielowiekowej tradycji specjalnych zabiegów w tym dobrze znanym miejscu.

Proszę zobaczyć naszą galerię zdjęć >