Być może zastanawiasz się, jaka jest różnica między sauną suchą, sauną mokrą i łaźnią parową – a być może słyszałeś o innych rodzajach. Wszystkie są używane do promowania pocenia się, ale używają różnych rodzajów ciepła, aby to osiągnąć.

Sauna fińska

Aby stworzyć przyjemną, łagodną i zdrową atmosferę w saunie fińskiej, większość wnętrza musi być wykonana z drewna. Ekstensywne szklane fronty i kamienne ściany mogą być nowoczesne i estetyczne, ale im więcej drewna, tym lepszy klimat w saunie, ponieważ tylko drewno jest w stanie równomiernie absorbować ciepło w fazie nagrzewania, a później równomiernie je oddawać. Drewno jest również w stanie wchłonąć zwiększoną wilgoć z powietrza podczas polewania gorącymi kamieniami wodą, utrzymując poziom wilgotności wewnątrz sauny poniżej 10%, nawet gdy temperatura powietrza wynosi 80-90°C. Kolejną ważną zaletą drewna jest to, że nie nagrzewa się poprzez przewodnictwo cieplne w takim samym stopniu jak inne materiały, dzięki czemu osoby korzystające z sauny nie doznają poparzeń.

Możesz otrzymać gotowe sauny mieszczące od 1-300 osób. W saunie jest gorąco nie tylko dlatego, że nagrzewasz pomieszczenie i dolewasz wody do węgli, ale także z powodu skraplania się wody na ciele. Gdy skrapla się na twojej chłodniejszej skórze, przekazuje ci ciepło.
Pocisz się jako naturalna reakcja, aby utrzymać ciało w chłodzie. Kiedy pot odparowuje, odprowadza ciepło od Ciebie, aby pomóc Ci się ochłodzić.
Sauny fińskie wykorzystują suche ciepło wytwarzane z pieca lub gorących kamieni do podgrzania pomieszczenia do 80-90°C przy bardzo niskiej wilgotności. Możesz dodać wodę do węgli/kamieni, aby uzyskać „wilgotniejszą” saunę i zwiększyć wilgotność.
Ciepło może być wytwarzane z ognia i węgli, pieca opalanego drewnem lub elementu elektrycznego. Wszystkie osiągają te same wyniki. W Emerald Spa nasze grzejniki są elektryczne, aby zapewnić najbezpieczniejsze i najłatwiejsze w obsłudze korzystanie z sauny.

Proponujemy również doznania saunowe z masażem gałązkami brzozy lub buku (rosyjska „banja”), który wydobywa naturalne olejki i aromaty gałęzi.

Łaźnia parowa

Z drugiej strony łaźnie parowe obejmują wilgotne ciepło. Działają w niższych temperaturach, zazwyczaj około 43-49°C i przy 100% wilgotności względnej.
Zwykle są całkowicie wyłożone kafelkami. Wchodzisz do łaźni parowej bez ręcznika lub kostiumów i po prostu siadasz na wyłożonych kafelkami ławkach, po umyciu terenu. Umyj go ponownie po użyciu, aby był gotowy dla następnego użytkownika. Rytuał oczyszczania „Hammam” odbywa się również w łaźni parowej lub inne peelingi solne i cukrowe.
W Emerald Spa planujemy otwarcie łaźni parowej w 2023 roku.

Dostępne inne rodzaje saun:

Sauna na podczerwień

John Harvey Kellogg wynalazł wykorzystanie saun z promieniowaniem cieplnym za pomocą swojej rozżarzonej elektrycznej kąpieli świetlnej w 1891 roku, która wykorzystuje promieniowanie cieplne ze świateł do ogrzewania ciała. Konwencjonalne sauny fińskie nagrzewają powietrze i wykorzystują konwekcję i przewodzenie do kierowania ciała wymagającego pieca o wysokiej temperaturze, podczas gdy sauna na podczerwień wykorzystuje promieniowanie bezpośrednie, dzięki czemu może działać w niższej temperaturze. W rezultacie sauny na podczerwień zużywają mniej energii, więc mogą być tańsze w eksploatacji. Ponadto w takich saunach nie używa się wody, więc powietrze jest tylko suche, a nie wilgotne. Średnia temperatura otoczenia w saunie na podczerwień wynosi zwykle 40-60°C w porównaniu do 70-90°C w tradycyjnych saunach.
Chociaż niektórzy mogą preferować ten rodzaj sauny, uważa się, że nie jest ona odpowiednia dla niektórych osób (na przykład w czasie ciąży). Niektórzy puryści wcale nie uważają tego za prawdziwą saunę.

Sauna dymna

Sauna dymna (fińska savusauna, estońska suitusaun, Võro savvusann) jest jedną z najwcześniejszych form sauny. Jest to po prostu pomieszczenie zawierające stos kamieni, ale bez komina. Bezpośrednio pod skałami rozpala się ognisko, które po chwili gaśnie. Ciepło zatrzymane w skałach i wcześniejszy ogień staje się głównym źródłem ogrzewania sauny. Po tym procesie popiół i żar są usuwane z paleniska, ławy i podłoga są czyszczone, a pomieszczenie jest wywietrzone i odświeżone przez pewien czas. Dym osadza warstwę sadzy na każdej powierzchni, więc jeśli ławki i oparcia można zdjąć, gdy ogień się pali, ilość koniecznego czyszczenia jest ograniczona. W zależności od wielkości pieca i czasu wietrzenia temperatura może być niska, około 60 ° C (140 ° F), podczas gdy wilgotność jest stosunkowo wysoka. Tradycja prawie wymarła w Finlandii, ale została przywrócona przez entuzjastów w latach 80. Są one nadal używane we współczesnej Finlandii przez niektórych entuzjastów, ale zwykle tylko przy specjalnych okazjach, takich jak Boże Narodzenie, Nowy Rok, Wielkanoc i juhannus (noc świętojańska). Sauny dymne są popularne w południowej Estonii do dziś.

Comments are disabled.