Jedzenie

Nie zaleca się korzystania z sauny bezpośrednio po dużym, obfitym posiłku, a po saunie, przed jedzeniem, należy pozwolić ciału odpocząć przez 20-30 minut.

Ćwiczenia

Bezpośrednio po wysiłku fizycznym należy odpocząć przez co najmniej 30 minut. Twoje serce i uroda potrzebują trochę czasu, aby się zregenerować, zanim narazisz organizm na większy stres cieplny.

Alkohol

Stanowczo odradza się wchodzenie do sauny po spożyciu dużej ilości alkoholu lub zażyciu innych (nie)legalnych substancji. Alkohol zwiększa ryzyko odwodnienia, niedociśnienia, arytmii, i nagłej śmierci.

Nie zaleca się prób „wypocenia” kaca. Zatrucie alkoholowe osłabia osąd osoby; dlatego mogą nie zdawać sobie sprawy, kiedy organizm ma negatywną reakcję na ciepło. Alkohol zwiększa również częstość akcji serca, która może być dodatkowo zwiększona przez stres cieplny.

Choroby/warunki medyczne

Unikaj korzystania z sauny, jeśli jesteś chory fizycznie lub psychicznie. Powinieneś korzystać z sauny tylko wtedy, gdy jesteś zdrowy. Jeśli cierpisz na ostrą chorobę (np. grypę), powinieneś leżeć w łóżku, a nie w saunie. Gdy tylko poczujesz się na tyle dobrze, że będziesz mógł wstać z łóżka i nie będziesz już czuł się osłabiony ani mdły, możesz ponownie zacząć korzystać z sauny. Osoby chore również powinny zaczekać z skorzystaniem z sauny do wyzdrowienia.

Jeśli przyjmujesz leki na receptę, koniecznie skonsultuj się z lekarzem, aby sprawdzić, czy nie spowodują one problemów w saunie

Podobnie, jeśli cierpisz na epilepsję lub stwardnienie rozsiane, zachowaj ostrożność i najpierw zasięgnij profesjonalnej porady lekarskiej. Niektóre choroby psychiczne również mogą negatywnie wpłynąć na ocenę ciepła lub odczucia ciała, dlatego przed użyciem poproś o osobistą poradę.

W ciąży

Kobiety w ciąży lub osoby z pewnymi schorzeniami, takimi jak niskie ciśnienie krwi, powinny skonsultować się z lekarzem przed skorzystaniem z sauny.

Migrena

Nie korzystaj z sauny, jeśli masz pełną migrenę. Tak więc niektórym osobom z bólem głowy lub łagodną migreną sauna może pomóc, ale u innych pogarsza stan. Słuchaj swojego organizmu – każdy jest inny.

Okresy

Ogólnie rzecz biorąc, nie ma powodu, dla którego kobieta nie powinna korzystać z sauny podczas okresu. Jeśli Twoje miesiączki są zbyt rzadkie, regularne korzystanie z sauny może poprawić Twój stan poprzez zwiększenie przepływu krwi do macicy. Korzystanie z sauny może również pomóc złagodzić bóle menstruacyjne, ponieważ ciepło ma kojący wpływ na ból podobny do skurczu; wiele kobiet używa poduszek grzewczych w tym samym celu. Uważaj jednak podczas schładzania po saunie i powstrzymaj się od praktyk Kneippa. Podczas okresu należy zachować ostrożność podczas schładzania i nie polewać obszaru brzucha zimną wodą. Sauna na podczerwień może nie być odpowiednia, jeśli jesteś w zaawansowanej ciąży

Implanty

Jeśli masz implanty chirurgiczne, zwłaszcza metalowe, najpierw zapytaj swojego lekarza, czy korzystanie z sauny jest bezpieczne. Wysokie temperatury mogą spowodować przegrzanie implantów lub dyskomfort podczas użytkowania.

Dzieci

Dzieci mogą bezpiecznie korzystać z sauny, ale należy je nadzorować. Trudniej jest im regulować temperaturę ciała. Jednorazowo powinny przebywać w nim nie dłużej niż 12-15 minut, w zależności od temperatury i wilgotności.

Osoby starsze

Wraz z wiekiem zmniejsza się zdolność kontrolowania ciepła naszego ciała, a także ciśnienia krwi i innych problemów zdrowotnych. Słuchaj własnego organizmu i zasięgnij osobistej porady lekarskiej, jeśli chcesz skorzystać z sauny, zwłaszcza jeśli cierpisz na problemy z sercem lub płucami.

Comments are disabled.