1. Zdejmij

Ogólnie rzecz biorąc, najlepszą radą jest usunięcie makijażu, biżuterii, kolczyków, zegarków, soczewek kontaktowych, rzęs itp. Zdejmij wszystkie ubrania: Idea sauny polega na tym, aby twoje ciało oddychało i pociło się. Jeśli masz na sobie ubranie lub ręcznik, będziesz odizolowany od ciepła i olejków sauny, a także zapobiegniesz wydostawaniu się potu ze skóry – pokonując powód korzystania z sauny.

Sztuczne tkaniny zatrzymują ciepło i wilgoć, negując otwierające pory katharsis, którego tak wielu pragnie. Z pewnością nigdy nie noś plastikowego kostiumu kąpielowego w saunie (zwłaszcza jeśli niedawno byłeś w chlorowanym basenie lub wannie z hydromasażem). Nikt nie chce relaksować się w chmurze rozpylonego chloru. Wilgotne ciepło może w rzeczywistości wypłukiwać barwniki ze skafandra, prowadząc do częściowo zabarwionych porów.

2. Wyczyść

Wcześniej weź prysznic. Prysznic nawilża skórę i usuwa perfumy i zapachy, które w saunie stają się silniejsze i bardziej gryzące. Polecane są również peelingi do ciała.
Nie bierz prysznica w zimnej wodzie ani nie korzystaj z basenu z zimną wodą tuż przed kąpielą, ponieważ spowalnia to pocenie się — pocenie się jest tym, czego chcesz. Ważne jest również dokładne osuszenie, aby wilgoć na skórze nie spowalniała procesu pocenia się.

3. Wysusz

Przed wejściem do sauny należy całkowicie wysuszyć ciało, aby przyspieszyć pocenie się w saunie

4. Zamknij drzwi

Kiedy wchodzisz i wychodzisz, otwórz i zamknij drzwi za sobą, aby ciepło uciekło i ochłodziło saunę dla innych – To naprawdę nie jest przyjemne!

Jeśli opuścisz zorganizowaną sesję w saunie (zwłaszcza jeśli jest tam saunamistrz), nie wracaj podczas tej samej sesji, aby uniknąć zakłócenia sesji i utraty ciepła podczas otwierania i zamykania drzwi.

5. Wybierz swój poziom

Często 1-3 poziomy. Im wyżej, tym cieplej. A najcieplej jest często w rogach. Jeśli nie jesteś do tego przyzwyczajony – zacznij od dołu i tylko przez kilka minut. Potem buduj. Jeśli siedzisz, twoje stopy będą niżej i chłodniej niż głowa, więc możesz spróbować usiąść z nogami uniesionymi do góry lub ze skrzyżowanymi nogami. Jeśli jest miejsce, można też położyć się w saunie.

6. Usiądź na ręczniku

Upewnij się, że całe ciało znajduje się na ręczniku. Oznacza to twoje stopy, nogi, pośladki i plecy (jeśli planujesz usiąść). Żadna część ciebie nie powinna kapać potu na drewno. Ktoś to musi posprzątać! Możesz leżeć lub siedzieć – jak chcesz.

7. Używaj olejków w wodzie/lodach

Jeśli seans prowadzi saunamistrz, ona/on się tym zajmie. Igły eukaliptusa świerkowego i sosnowego działają kojąco na drogi oddechowe. Olejki cytrusowe sprawiają, że czujesz się bardziej pogodny i aktywny. Działają również uspokajająco i pomagają lepiej się skoncentrować. Rozmaryn działa pobudzająco i pobudzająco; melisa działa odprężająco; a rumianek jest dobry dla Twojej skóry. Używaj oszczędnie, ponieważ będziesz również wdychać cząsteczki oleju. Z tego powodu należy używać wyłącznie olejów wysokiej jakości.

Jeśli jest to sauna bez saunamistrza – zapytaj, czy chcesz dodać do paleniska więcej wody lub olejków. Zwykle jest to rola najbliższego wiadra.

8. Zachowaj spokój, jeśli inni to robią

Zrelaksuj się. Możesz porozmawiać przed i po. Jeśli musisz mówić, szepcz. Jest to jednak przestrzeń społeczna i często miejsce do rozmowy z nieznajomym – jeśli chcesz.

9. Prysznic po

Najpierw od stóp, potem coraz chłodniej i chłodniej. Spróbuj też zimnej kąpieli, jeśli chcesz. To też wymaga przyzwyczajenia i pomoże wzmocnić układ odpornościowy – Nie używaj, jeśli masz problemy z sercem. Powoli schładzaj głowę.

10. Zrelaksuj się

Zrelaksuj się i zrelaksuj w końcu tak długo, jak długo byłeś w saunie. Usiądź i pij, śpij lub rozmawiaj.

11. Powtórz

Czynność powtórzyć jeszcze 2-3 razy. Podczas drugiej wizyty w saunie powietrze powinno zawierać nieco więcej wilgoci niż za pierwszym razem. Skóra zmiękła, krążenie krwi zostało pobudzone.

Nie ma ścisłych zasad ani limitów czasowych seansów w saunie. Czas nagrzewania zależy od temperatury, wilgotności oraz osoby przebywającej w saunie. Zawsze powinniśmy słuchać swojego organizmu i korzystać z sauny w taki sposób, aby dobrze się w niej czuć. Początkujący powinni przebywać w saunie tylko tak długo, jak dobrze się czują, nawet jeśli oznacza to tylko kilka minut. Ze względu na wysokie temperatury zaleca się przebywanie w saunie do 15 minut, a następnie ochłodzenie – w trzech seansach i ewentualnie skrócenie czasu spędzanego w saunie po każdym seansie w ciągu dnia lub wieczorem.

12. Pij

Pij dużo wody lub czegoś orzeźwiającego: niezależnie od rodzaju sauny, z której korzystasz, ważne jest, aby uzupełniać płyny utracone w wyniku pocenia się. Ludzie powinni wypić około dwóch do czterech szklanek wody (lub niesłodzonej herbaty) przed i po skorzystaniu z sauny. Jedzenie owoców równoważy wapń. Utratę magnezu można później zrównoważyć, spożywając zielone warzywa liściaste. Sok pomidorowy itp. Nie pij dużo ani w ogóle alkoholu przed lub w trakcie seansu w saunie – lub nie w dużych ilościach

13. Powtórz

Generalnie powinniśmy zwracać uwagę na nasz organizm i jego potrzeby. Dla osób regularnie korzystających z sauny wskazane jest korzystanie z niej raz w tygodniu, a następnie stopniowo przechodzić do dwóch razy w tygodniu iz czasem częściej. Cała procedura powinna zająć od jednej do dwóch i pół godziny – lub więcej. Ważne jest, abyśmy stosowali się do instrukcji i zasad, które są umieszczone na zewnątrz każdej sauny.

Comments are disabled.